SAM WORKSHOPS

Müzik Odası Atölyesi 2011-2012

Yalçın Çetinkaya

Saturday, November 19, 2011 Salon: ZEYREK SALONU

Müzik Odası Atölyesi

Dr. Yalçın Çetinkaya

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde, Yrd. Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya denetiminde düzenli müzik eğitimi vermek amacıyla Müzik Odası atölye çalışmaları başlatılacaktır.

Bu atölye hem Türk hem de Batı müziğini öğrenmeye yönelik olacaktır ve makam teorilerinden Batı müziği ton ve modlarına kadar geniş bir alanı kapsayacaktır. Atölyenin amacı sadece Türk müziğini veya sadece Batı müziğini değil; her iki müziği de teknik ve teorik yapılarının yanısıra tarihleri, felsefeleri ile öğrenebilmiş öğrenciler yetiştirmeye yöneliktir. 

Başvurularınızı http://www.divandergisi.com/okuma2.aspx?formname=muzikodasi linkinden yapabilirsiniz.

(Başvurular bitmiştir.)

Mülakat 12 Kasım 2011 Cumartesi günü yapılacaktır, atölye başlama tarihi 19 Kasım 2011 Cumartesi'dir.

 

Yalçın Çetinkaya

1960 yılında Tekirdağ’da doğdu. Müziğe 11 yaşında mandolin çalarak başladı. 12 yaşından itibaren, başta çocuk şarkıları olmak üzere çeşitli besteler yaptı. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nı bitirdi. M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İslam Felsefesi alanında yüksek lisans yaptı. 100. Yıl Üniversitesi Müzik Bölümü’nde bir süre araştırma görevlisi olarak çalıştı. Aynı süreç içinde İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı bünyesinde doktora/sanatta yeterlik eğitimini, “Mevlevilikte Müzik Felsefesi” konulu tezle tamamladı. Beş yıl boyunca Cemal Reşit Rey Genel Sanat Yönetmenliğini yürüten Yrd. Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya, Haliç Üniversitesi Konservatu-arı’nda öğretim üyesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatu-arı’nda öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Halen İTÜ Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Yalçın  Çetinkaya geçtiğimiz sene  İTÜ Devlet Konservatu-arı’nın görevlendirmesiyle bir yıl süreyle Amerika’ya giderek New York’ta bir üniversitede “Aydınlanma, Modernizm ve Müzik” üzerine araştırma yaptı. Çetinkaya, Memleket Meseleleri başlıklı röportajlarıyla, Yazarlar Birliği Röportaj Ödülü’ne lâyık görüldü. Reklâmcılık ve Manipülasyon, İhvanı Safa’da Müzik Düşüncesi, Memleket Meseleleri ve Müzik Yazıları adlı yayınlanmış dört kitabı bulunuyor. 

EDITOR'S CHOICE

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


FOLLOW US

Add your e-mail address here to be informed about our programs (seminars, symposiums, panels, etc.).