KAM READING GROUPS

Modern Çin Düşüncesi Okuma Grubu

Kadir Temiz

01 November 2017

Modern Çin Düşüncesi Okuma Grubu

Bu okuma grubu günümüzde yükselen ve global bir güç olma yolunda adımlar atan Çin’in geçmişini, bugününü ve geleceğini Çinli düşünürlerin gözünden anlamak üzere tasarlanmıştır. 19. Yüzyıldan itibaren Çinli entelektüellerin modernizmin ve yeni küresel güç odaklarının Çin’de sebep olduğu dönüşümü nasıl okuduğu, Çin’in siyasi, ekonomik ve sosyal rotasının ne olması gerektiği hakkında yürüttükleri tartışmalar irdelenecektir. İngilizce birincil ve ikincil kaynaklar üzerinden yapılacak tartışmalarda karşılaştırmalı bir perspektif ile Çin’in küresel düşünce tarihi içindeki konumu da değerlendirilecektir.

Kadir Temiz nezaretinde iki haftada bir toplanacak olan okuma grubuna katılmak isteyenlerin Çin çalışmaları ve düşünce tarihine ilgi duymaları, okumaları düzenli bir şeklide yapmaları, tartışmalara aktif katılımları ve İngilizce bilmeleri beklenmektedir.

Bu çerçevede okuma grubuna katılmayı düşünenler okuma grubuna niçin katılmak istediklerini belirten kısa bir niyet mektubu ile birlikte 12 Kasım 2017 tarihine kadar aşağıdaki linkten başvurularını yapabilirler.

Grubun ilk toplantı tarihi, başvurusu kabul edilenlere e-posta ile ayrıca bildirilecektir.

Başvuru için:TIKLAYINIZ

Kadir Temiz, 2006 yılında Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Aynı yıl İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Siyaset Çalışmaları yüksek lisans programına başladı. 2010 yılında “Konfüçyanizm ve Alternatif Haklar Teorisi” başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. Çin Hükümet Bursu kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti Peking Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü ve Şangay Yabancı Diller Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde araştırmacı olarak bulundu. Halen Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde Soğuk Savaş sonrası Çin'in Ortadoğu'ya yönelik dış politikası üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDITOR'S CHOICE

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


FOLLOW US

Add your e-mail address here to be informed about our programs (seminars, symposiums, panels, etc.).