MAM OKUMA GRUPLARI

Antik Yunanca Okuma Grubu

23 Ocak 2015 Cuma

 

Bu okuma grubunda Koine Grekçe’nin, başka bir ifade ile klasik Grekçe’nin Büyük İskender’in doğu fetihleri sonrasında Doğu Akdeniz’de aldığı şeklin öğretilmesi hedeflenmektedir. Program boyunca Koine Grekçe’nin klasik Grekçe ile benzeştiği ve ondan farklılaştığı hususlara değinmekle Grekçe’nin geçirdiği değişimlere de ayna tutulacaktır.

Helenistik dönemde Doğu Akdeniz’in lingua franca’sı haline gelen Koine Grekçe, Yeni Ahit’in, Septuagint’in (Eski Ahit’in Grekçe tercümesi), Philo, Josephus ve Plutarch gibi yazarlar ile ilk dönem kilise babalarının dili olmasının yanı sıra, Bizans Grekçesine ve modern Yunanca’ya kaynaklık etmesi açısından önemlidir.

Helenistik Dönem ya da Yeni Ahit Grekçesini kullanan tanınmış yazarların metinleri üzerinden gramer bilgileri verilerek katılımcıların gramer ve okuma becerilerini birlikte edinmesi hedeflenmektedir. Grup her hafta düzenli olarak toplanacak, dersler hafta içi akşam saatlerinde olacaktır. Katılımcılarda başlangıç seviyesinde klasik ya da Antik Grekçe bilgisinin aranmadığı bu okuma grubunda derslere devam esas alınacaktır. Derslerde takip edilen yardımcı kaynaklar İngilizce olduğundan katılımcıların İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.