YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Karagöz Mısır'dan mı Geldi?

Alpay Ekler

20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Karagöz'ü Yeniden Düşünmek isimli program dizisinin Mayıs ayı konuğu Alpay Ekler* olacak. Sunumunda Karagöz'ün kökeni üzerinde duracak Ekler, Karagöz'ün Mısır'dan gelip gelmediğini hakkında konuşacak.

Karagöz geleneğimizin kaynağı ve tarihi üzerine pek çok tez 19. yy.'dan bu yana farklı yaklaşımlarla ileri sürülmüştür.  1960'lı yılların sonlarına doğru, makaleler olarak yayınlanan ve daha sonra da 1977 yılında kitaplaşarak gündemimize giren bu tez rahmetli Prof. Dr. Metin And'a aittir. And,  bu sanatın Mısır'dan Sultan Selim zamanında gölge oyunu olarak gelip Karagöz'e dönüştüğü iddiasına kesin kanıt olduğunu iddia etmekte, bu kanıtını da müzelerdeki etnografik eserlerle desteklemektedir.

Ekler ise, 2000'li yıllardan beri yaptığı araştırmalar ışığında, sosyal bilimlerde metodoloji, sergileme tekniği , tarihi belgeleme ve etnografik malzemeyi  tanılama başlıkları altında bu tezin eleştirisini ortaya koyar ve yayınlar.  Bu eleştiri ile yalnızca tarihi kökeni açısından kabullerin geçerliliğini kaybettiğini  değil,  Karagöz'ün tanımı konusunda da önümüze çok daha geniş bir alan açıldığını görmekteyiz.   Ekler, sunumunda Karagöz'ün Mısır'dan gelip gelmediğine dair araştırmalarını sunacaktır.


*Karagöz Sanatçısı ve UNIMA Milli Merkezi Başkanı

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.