YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Matbaada Karagöz Oyunları: "Letâif-i Hayâl"

Nazlı Miraç Ümit

21 Ekim 2017 Cumartesi 13:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Karagöz'ü Yeniden Düşünmek isimli program dizisinin Ekim ayı konuğu Nazlı Miraç Ümit olacak. Ümit, sunumunda, Karagöz oyunlarının bilinen ilk matbu kaynaklarına değinecektir.

Temaşa, popüler eğlence, geleneksel tiyatro, seyirlik sanat... Karagöz, edebiyat, halkbilim ve etnografya gibi alanlarda akademik çalışmaların bir konusu haline geldiğinden beri bu farklı tanımlar ve sınıflandırmalar doğrultusunda ele alınmıştır. Türk tiyatrosu tarih yazımı açısından bakıldığında da Karagöz’ün ne olduğu çoğu zaman, ‘yazılı bir metne dayanan’ bir biçim olup olmadığı üzerinden tartışılmıştır. Bu sunum, 19. Yüzyıl sonları ve 20. Yüzyıl başlarına tarihlendirilen  ve bir Karagöz oyunları dizisi olan "Letâif-i Hayâl" i transkripsiyon çalışmasının paylaşımı niteliğini taşıyarak, bazı değişikliler ve uyarlamalarla tekrar tekrar yayınlanarak günümüze kadar ulaşmış ve kâr-i kadim olarak adlandırılan Karagöz oyunlarının bilinen ilk matbu kaynaklarına değinmeyi amaçlamaktadır.

 

 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.