SAM SEMPOZYUMLAR

Kötülük Felsefeleri Atölyesi İhtisas Sempozyumu

Kötülük Felsefeleri Atölyesi İhtisas Sempozyumu

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde Yaylagül Ceran Karataş yönetiminde Şubat 2014’te biten Kötülük Felsefeleri: Romanlar ve Filmler Ekseninde Kötülük ve Günah Kavramları adlı atölyede, Batı Felsefesi çerçevesinde kötünün ve kötülüğün ne olduğu, nasıl yansıdığı, üzerinde nasıl ve hangi yöntemlerle konuşulduğu ya da konuşulabilir olduğu, tanrının-doğanın ve insanın kötü eylemlerde ve niyetlerde rolünü ne olduğu konuşuldu. Ahlakın, siyasetin ve sanatın vazgeçilmez sorusu ‘kötülük nerede? ekseninde kötülüğün insanî olanda içkinliği ve aynı zamanda aşkınlığı atölyenin referans noktalarını inşa etmiştir. Bu sürecin sonunda atölyenin iki yıllık çalışmalarının birikimi 24 Ocak 2015 tarihinde, 15:00 – 19:00 saatleri arasında Bilim ve Sanat Vakfı Zeyrek Binası Zeyrek Salonu’nda gerçekleştirilecek Kötülük Felsefeleri Atölyesi İhtisas Sempozyumu ile paylaşılacak.

ZEYREK SALONU
24.01.2015 15:00

Tasvir: İslam Görsel Kültüründe Yasak, Gelenek ve Pratikler İhtisas Sempozyumu

Tasvir: İslam Görsel Kültüründe Yasak, Gelenek ve Pratikler İhtisas Sempozyumu

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde Dr. Nicole Nur Kançal-Ferrari ve Dr. Ayşe Taşkent yönetiminde 2010 yılından bu yana düzenlenen İslam Sanatı ve Sanat Düşüncesi Araştırma Atölyesi'nde İslam Sanatındaki Tasvir Geleneği ve sanat düşüncesi araştırılarak bir görsel arşiv oluşturulması ve İslam Sanatı üst başlığı altında söz konusu geleneğin görsel kültür ve görsel deneyimi, disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alınarak tasvir geleneğinin; felsefi, tarihi, sosyal, kültürel ve sanat tarihi çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştı. Atölyenin iki yıllık çalışmalarının birikimi 16 Şubat 2013 tarihinde, 14:00 – 19:00 saatleri arasında Bilim ve Sanat Vakfı Zeyrek Binası Zeyrek Salonu’nda gerçekleştirilecek "Tasvir: İslam Görsel Kültüründe Yasak, Gelenek ve Pratikler" başlıklı ihtisas sempozyumu ile paylaşılacak.

ZEYREK SALONU
16.02.2013 14:00

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.