TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Cumhuriyet Döneminde Muş ve Diyarbakır’da Mele Kurumu ve Evrimi

Cumhuriyet Döneminde Muş ve Diyarbakır’da Mele Kurumu ve Evrimi

Seçil Bozkurt

Tarih çalışmalarında kullanım alanı giderek yaygınlaşan buna mukabil gerek barındırdığı imkânlar ve gerekse metodolojik boyutu başta olmak üzere problemleri yeterince tartışılmayan “sözlü tarih”i bilimsel bir yöntem ve alt disiplin olarak ele almayı amaçladığımız bu seri konuşmalarda söz konusu hususları ilgili akademisyenlerle tartışmayı hedefliyoruz.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
12.10.2015 17:00

Türkiye'de Sözlü Tarih Yapmak:  Erzincan’a Tanıklık Edenler

Türkiye'de Sözlü Tarih Yapmak: Erzincan’a Tanıklık Edenler

Erol Kaya

Tarih çalışmalarında kullanım alanı giderek yaygınlaşan buna mukabil gerek barındırdığı imkânlar ve gerekse metodolojik boyutu başta olmak üzere problemleri yeterince tartışılmayan “sözlü tarih”i bilimsel bir yöntem ve alt disiplin olarak ele almayı amaçladığımız bu seri konuşmalarda söz konusu hususları ilgili akademisyenlerle tartışmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede; serinin dördüncü toplantısında, kurduğu atölye neticesinde hayata geçirdiği ve Şehre Tanıklık Edenler: Erzincan Sözlü Tarih Çalışması adıyla kitaplaştırdığı çalışmaları üzerinden Erol Kaya’yı misafir edecek, çalışmaları üzerine bir sohbet gerçekleştireceğiz.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
12.02.2015 17:00

Türkiye’de Akademi Dışı Sözlü Tarih:  Üç Proje Üç Deneyim

Türkiye’de Akademi Dışı Sözlü Tarih: Üç Proje Üç Deneyim

Esra Danacıoğlu

Tarih çalışmalarında kullanım alanı giderek yaygınlaşan buna mukabil gerek barındırdığı imkânlar ve gerekse metodolojik boyutu başta olmak üzere problemleri yeterince tartışılmayan “sözlü tarih”i bilimsel bir yöntem ve alt disiplin olarak ele almayı amaçladığımız bu seri konuşmalarda söz konusu hususları ilgili akademisyenlerle tartışmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede; serinin üçüncü toplantısında Esra Danacıoğlu ile Türkiye ve Dünya’da sözlü tarihin akademi-dışındaki yeri-potansiyelleri bağlamında Tarih Vakfı’nın, Tarih Grupları, Tarihe Bin Canlı Tanık (TBCT) ve Antalya Kent Müzesi gibi üç projesini konu edineceği “Türkiye’de Akademi Dışı Sözlü Tarih: Üç Proje Üç Deneyim” başlıklı sunumu üzerinden bir tartışma gerçekleştireceğiz.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
10.03.2014 18:00

Meşruiyet ve Güvenirlik Sınırında  Yöntem ve Yaklaşım Olarak Sözlü Tarih

Meşruiyet ve Güvenirlik Sınırında Yöntem ve Yaklaşım Olarak Sözlü Tarih

Arzu Öztürkmen

Tarih çalışmalarında kullanım alanı giderek yaygınlaşan buna mukabil gerek barındırdığı imkânlar ve gerekse metodolojik boyutu başta olmak üzere problemleri yeterince tartışılmayan “sözlü tarih”i bilimsel bir yöntem ve alt disiplin olarak ele almayı amaçladığımız bu seri konuşmalarda söz konusu hususları ilgili akademisyenlerle tartışmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede; serinin ikinci toplantısında Arzu Öztürkmen ile “Meşruiyet ve Güvenirlik Sınırında Yöntem ve Yaklaşım Olarak Sözlü Tarih” başlıklı sunumu üzerinden bir tartışma gerçekleştireceğiz.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
8.01.2014 17:30

Oto/Biyografik Vebal: Tutarlılık ve Kronoloji Sorunları

Oto/Biyografik Vebal: Tutarlılık ve Kronoloji Sorunları

Abdülhamit Kırmızı

Kasım ayında TAM Sohbet programımız çerçevesinde Sözlü Tarih Konuşmaları başlıklı yeni bir seriye başlıyoruz. Tarih çalışmalarında kullanım alanı giderek yaygınlaşan buna mukabil gerek barındırdığı imkânlar ve gerekse metodolojik boyutu başta olmak üzere problemleri yeterince tartışılmayan “sözlü tarih”i bilimsel bir yöntem ve alt disiplin olarak ele almayı amaçladığımız bu seri konuşmalarda söz konusu hususları ilgili akademisyenlerle tartışmaya çalışacağız. Bu çerçevede ilk konuşmamızda Abdulhamit Kırmızı ile sözlü tarih çalışmalarının ana eksenlerinden birini teşkil eden oto/biyografinin temel sorunlarını ele alacağız.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
21.11.2013 17:30

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.