TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Oto/Biyografik Vebal: Tutarlılık ve Kronoloji Sorunları

Abdülhamit Kırmızı

21 Kasım 2013 Perşembe 17:30 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Kasım ayında TAM Sohbet programımız çerçevesinde Sözlü Tarih Konuşmaları başlıklı yeni bir seriye başlıyoruz. Tarih çalışmalarında kullanım alanı giderek yaygınlaşan buna mukabil gerek barındırdığı imkânlar ve gerekse metodolojik boyutu başta olmak üzere problemleri yeterince tartışılmayan “sözlü tarih”i bilimsel bir yöntem ve alt disiplin olarak ele almayı amaçladığımız bu seri konuşmalarda söz konusu hususları ilgili akademisyenlerle tartışmaya çalışacağız. Bu çerçevede ilk konuşmamızda Abdulhamit Kırmızı* ile “Oto/Biyografik Vebal: Tutarlılık ve Kronoloji Sorunları”** başlıklı makalesi üzerinden sözlü tarih çalışmalarının ana eksenlerinden birini teşkil eden oto/biyografinin temel sorunlarını ele alacağız. 

* Doç. Dr., İstanbul Şehir Üniversitesi, Tarih Bölümü.

** Abdulhamit Kırmızı (Haz.), Otur Baştan Yaz Beni: Otobiyografiye Taze Bakışlar, İstanbul: Küre Yayınları, 2013, s. 11-27.

 

Bu programın, BSV Bülten'in 85. sayısı 70-74 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz...

https://www.bisav.org.tr/tr-TR/Bulten/225/1360/otobiyografik_vebal_tutarlilik_ve_kronoloji_sorunlari

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.