KAM OKUMA GRUPLARI

İsrail Okumaları

Özgür Dikmen

27 Aralık 2017 Çarşamba

İsrail Okumaları

Bu okuma grubunda Filistin’e Yahudi göçlerinin başladığı 19. Yüzyıldan günümüze dek İsrail bağlamında dönen siyasi ve toplumsal tartışmalar tematik başlıklar altında ele alınacaktır. Dünyanın çeşitli yerlerinde sürgünde yaşayan cemaatlerden, toplumsal koşulların etkisiyle bir halka dönüşen Yahudilerin modern bir ulus-devlet kurma çabaları ve bu süreçte tecrübe ettikleri değişimler, tarihsel ve sosyolojik bağlamlarında tartışılacaktır. Bir ideoloji olarak Siyonizm’in ortaya çıkışı, İsrail Devleti’nin kuruluşu sonrasındaki siyasi ve toplumsal pratikler, “İsraillilik” kimliğinin inşa süreçleri ve bir devlet dini olan Yahudiliğin geçirdiği değişimler gibi tematik başlıklar altında çeşitli metinler ele alınacaktır. Nihai olarak Filistin-İsrail meselesi tarihsel ve politik bağlamlarda ele alınarak bütünlüklü bir tablo sunulması amaçlanmaktadır.

İki haftada bir Özgür Dikmen nezaretinde toplanacak okuma grubuna katılmak isteyenlerden İsrail siyaseti, modern Yahudi düşüncesi ya da Ortadoğu alanlarıyla ilgileniyor olmaları ve akademik metin okuyabilecek düzeyde İngilizce bilmeleri beklenmektedir. Bunların yanında ilgili metinlerin düzenli olarak okunması ve toplantılara aktif katılım gerekmektedir.

Başvurmak isteyenler konuyla ve okuma grubuyla neden ilgilendiklerini, mevcut akademik uğraşlarını ve varsa çalışmalarını kısaca anlattıkları bir niyet mektubunu da içerecek şekilde 5 Ocak 2018 tarihine dek aşağıdaki linkten başvurularını yapabilirler.

 

Grubun toplantı takvimi ve diğer detaylar başvurusu kabul edilenlere e-posta yoluyla bildirilecektir.

Özgür Dikmen, lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisans derecesini İstanbul Şehir Üniversitesi'den Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında aldı. Halen Kudüs İbrani Üniversitesi'nde akademik çalışmalarına devam etmektedir. Akademik ilgi alanları arasında Yahudi modernleşmesi, modern Yahudi siyaset düşüncesi, İsrail siyaseti gibi konular bulunmaktadır.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.