KAM PANELLER

Nükleer Savaş Mümkün mü? Kurgu ile Gerçek Arasında Kuzey Kore Krizi

23 Eylül 2017 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

Küresel Araştırmalar Merkezi, 2017 güz dönemine Kuzey Kore üzerine düzenleyeceği bir panelle başlıyor. Nükleer Savaş Mümkün mü? Kurgu ile Gerçek Arasında Kuzey Kore Krizi panelinde, giderek tırmanan Kuzey Kore krizi tarihsel, bölgesel ve küresel etkileri çerçevesinde analiz edilecek. Oturum başkanlığını Yrd. Doç Dr. İsmail Yaylacı’nın yapacağı panelin konuşmacıları Doç. Dr. Çağdaş Üngör, Dr. Altay Atlı ve Kadir Temiz olacaktır. Panel, 23 Eylül Cumartesi saat 14.00’de Zeyrek Salonu'nda başlayacaktır.

Doç. Dr. Çağdaş Üngör, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesidir. Lisans derecesini ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden (1998), yüksek lisans derecesini Istanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar bölümünden (2004), doktora derecesini ise New York Eyalet Üniversitesi, Binghamton Tarih bölümünden (2009) aldı. Doğu Asya bölgesi üzerine uzmanlaşan Üngör, Çin Halk Cumhuriyeti'nde araştırmacı olarak bulundu ve Çince dil eğitimi aldı. Akademik yayınları Çin dış politikası, Türkiye-Çin ilişkileri, Soğuk Savaş tarihi, medya ve propaganda çalışmaları üzerinedir. Turkey in the Cold War: Ideology and Culture (Palgrave-Mamillan 2013) adlı kitabın editörlerinden biridir.

Dr. Altay Atlı, Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İstanbul Politikalar Merkezi’nin Asya Çalışmaları programında araştırma uzmanı olarak görev yapmakta ve İstanbul’daki farklı üniversitelerde yarı zamanlı olarak uluslararası ekonomi politik, Asya ekonomileri ve Asya-Pasifik’te uluslararası ilişkiler konularında lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir. Türkiye ve Avustralya’da eğitim gören Dr. Atlı, doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlamıştır. Bir dönem Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) araştırma koordinatörü olarak görev yapan Dr. Atlı halen akademik çalışmalarına ek olarak özel sektöre küresel ekonomi, uluslararası ticaret ve Asya ekonomileri konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye devam etmektedir. Hong Kong merkezli Uluslararası güncel haber ve yorum sitesi “Asia Times”da köşe yazarlığı yapan Dr. Atlı’nın çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi www.altayatli.com adresindeki şahsi web sitesinden temin edilebilir.

Kadir Temiz, 2006 yılında Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Aynı yıl İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Siyaset Çalışmaları yüksek lisans programına başladı. 2010 yılında “Konfüçyanizm ve Alternatif Haklar Teorisi” başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. Çin Hükümet Bursu kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti Peking Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü ve Şangay Yabancı Diller Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde araştırmacı olarak bulundu. Halen Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde Soğuk Savaş sonrası Çin'in Ortadoğu'ya yönelik dış politikası üzerine  doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

*Toplantı, herkese açıktır ve Bilim ve Sanat Vakfı’nın Zeyrek Salonu'nda gerçekleştirilecektir.

Bilim ve Sanat Vakfı (Foundation for Sciences and Arts)

Küresel Araştırmalar Merkezi (Centre for Global Studies)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: +90 212 528 22 22 / 1065-1066
Faks: +90 212 513 32 20
E-Posta: kam@bisav.org.tr  

  

 

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.