MAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Savaş Travmasının Psikolojik Etkileri ve Müdahale Çalışmaları

Zeynep Ceren Acartürk

15 Aralık 2018 Cumartesi 15:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Medeniyet Araştırmalar Merkezi, İstanbul'da, Suriyeli mültecilere yönelik müdahale çalışmalarını dinlemek için İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Zeynep Ceren Acartürk'ü misafir edecek.

Ölüm, yaralanma, açlık, işkence gibi travmatik olaylara maruz kalan mültecilerde travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve kaygı bozuklukları gibi ruhsal sorunlar bu olaylara maruz kalmayanlara göre daha sık görülmektedir. Savaş ve ilişkili olayların yanısıra mülteciler kaçış sürecinde ve sonrasında yaşadıkları zorluklarla da ruhsal olarak daha riskli bir grup oluşturmaktadırlar. Yapılan araştırmalar, kısa süreli, yaygınlaştırması mümkün olan psikososyal müdahalelerin çeşitli travmalara maruz kalan topluluklarda olumlu sonuş verdiğini göstermektedir. Türkiyedeki Suriyelilerde yüksek oranda TSSB ve depresyon görüldüğü için bu gruplara da zamanında psikososyal müdahalelerin verilmesi önerilmektedir. Bu oturumda savaş travması tartışıldıktan sonra AB tarafından desteklenen (H2020) iki proje kapsamında İstanbuldaki Suriyelilere uygulanmaya başlanılan psikososyal müdahaleler (Problem Yönetimi ve Fazlası; Kendine Yardım ve Fazlası) tanıtılacaktır.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.