SAM ATÖLYELER

Çocuk Yazını Atölyesi

Meryem Selva İnce

27 Nisan 2020 Pazartesi

Türkiye’de birçok üniversitede açılan “çocuk edebiyatı” derslerinde yalnızca pedagojik bakış odağında tüketilen çocuk metinlerinin çoğunlukla didaktik, pratik amaçlarla odağa alındığı ve edebi değer taşıyabilecek, anlatısının tarihsel, sosyolojik ve psikolojik göndergeleri bulunan ve derinlikli bir incelemeye tabi tutulabilecek zenginlikte oldukları göz ardı edilmektedir.

Bu programda, bu alanın ihtiyacına ilişkin farkındalık yaratmak adına, çocuk metinlerinin okunup üzerine sorular üretilebileceği, tartışmaya açılabileceği ve sorgulanabileceği bir “eleştirel okuma ve yazma” atölyesi yürütülecektir. Belirlenmiş metinler etrafında, hem teorik hem de metin odaklı okumalar yapılarak yürütülecek tartışmaların atölye sonunda nüvelerini vermesi adına akademik yazma pratiği etrafında toplanması hedeflenmektedir. Atölyenin ilk kısmında teorik metinlerle çocuk edebiyatı meselesi irdelenecek, ikinci kısımda teorik metinlere paralel olarak kimi çocuk metinleri odağa alınıp eleştirel okumalar gerçekleştirilecek, üçüncü kısımda ise akademik yazım kuralları odağında yazma pratikleri üzerinde durulacak ve katılımcılardan bu doğrultuda metin üretmeleri beklenecektir.

Pazartesi günleri 11.00-13.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yürütülecek olan atölyeye katılmak isteyenlerin 23 Nisan 2020 Perşembe, saat 18.00’a kadar web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları 25 Nisan 2020 Pazar, 21.00’a kadar e-posta aracılığıyla başvuru sahiplerine iletilecektir. 

 

 BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR.

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.