SAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Modern Türk Sanatını Tartışmak

Elif Dastarlı

11 Mart 2023 Cumartesi 13:00 Salon: ARAŞTIRMA II SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı-Sanat Araştırmaları Merkezi olarak 2010-2013 döneminde "Sanat Tarihine [Mümkün] Bakışlar" başlığı altında Zeynep Gökgöz koordinatörlüğünde düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantıları’nda “sanatın sonundan sonra” sanatın, sanatçının ve sanat izleyicisinin yeni konumlarına bağlı olarak farklı bir sanat tarihi anlatısına ihtiyaç duyan, hâkim paradigmaları aşmak için yeni cümleler arayışında olan isimlerle bir araya geldik. Güncel sanatın sanat tarihine nasıl mal olacağı da diğer bir hattımız olarak belirleyiciydi. Aradan geçen on yılın ardından 2023 yılından itibaren kaldığımız yerden devam etmek, tartışma hatlarımıza farklı alanları da dahil etmek niyetindeyiz.

Bu doğrultuda hazırladığımız "Sanat Tarihine Mümkün Bakışlar II" başlıklı serimizin ilk konuğu Modern Türk Sanatını Tartışmak başlıklı konuşmasıyla Elif Dastarlı olacak. Dastarlı ile 2018 yılında “Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türk Resminde Modernleşme: İmgeler ve Batılı Kimlik” adıyla hazırlayıp 2021 yılında Yan Kapıdan Girenler: Modern Türk Resminin Analizi adıyla kitaplaştırdığı çalışması odağında konuşacağız.

Bir sanatı modern yapan ölçütler nelerdir? Türk sanatı ne zaman modern oldu? Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine varan süreçte tüm bu sorulara yanıt aramak için modernleşme paradoksuna odaklanmak gerekir. Böylece sanat tarihimizdeki yeni-eski, taklit-özgün, ulusal-evrensel, akademik olan-olmayan gibi çatışmalar ele alınabilir, üretilen eserler toplumsal gerçeklik zemininde anlaşılabilir. Söyleşi boyunca bu soruların peşinde olacağız. 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.