KAM ATÖLYELER

Kadın Kimliği Üzerinden Çağdaş Kültür Okumaları

Nazife Şişman

27 Eylül 2005 Salı

Küresel dünyanın değişen niteliğini sadece ekonomik ve siyasal hegemonya çerçevesinde değil, tüketim kültürü, kimlik politikaları ve cinsiyet dinamikleri çerçevesinde de anlamak gerekmektedir. Günümüzde hemen hemen bütün sosyal bilimler, iktisat, siyaset, sosyoloji, özellikle son dönemlerde çok revaçta olan “cultural studies” denilen çalışmalar, cinsiyet temelli bir paradigmaya yaslanıyor. Kimlik, kişilik, benlik gibi kavramlaştırmalarda da çağdaş cinsellik kültürünün izleri çok derin. Modern cinsiyet kültürü ve cinsiyet dinamiklerinin bugün geldiği noktaya, yani cinsiyet temelli bir bakışın çağdaş düşüncede merkezi bir yer işgal etmeye başlayışına bigane kalınırsa, çağı isabetli okumak mümkün olmaz.
Bu tespitlerden hareketle bu atölye çalışmasında bir taraftan çağdaş dinamikleri (kadın kimliği, feminizm, cinsellik kültürü vs.) analiz etmeye dönük okumalar yapılmaktadır. Diğer taraftan ve asıl önemlisi, yaşanan kırılma nedeniyle ortaya çıkan karmaşadan –pek çok alanın yanı sıra- nasibini almış olan cinsiyet alanında da kendi değer ve öncüllerimizi sarahate kavuşturmaya dönük tarihi ve nazari okumalar yapılmaktadır.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.