KAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Hui Minority in China and Chinese Muslims’ Mission to Turkey during the Second World War

Wan Lei

8 Ocak 2011 Cumartesi 17:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Küresel Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği “Asya Konuşmaları”nın beşincisinde, Fatih Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Wan Lei ile Çin’deki Müslüman azınlık olan Huileri ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Çinli Müslümanların Türkiye'ye yolladığı heyeti konuşacağız.

 Çin’in Henan bölgesinden olan Wan Lei, Çin üniversitelerinde lisans (1984) ve yüksek lisansını (1992) tamamladıktan sonra Malezya’daki Malaya Üniversitesi’nde doktora yaptı. Hâlihazırda Fatih Üniversitesi’nde Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Wan Lei, “the China National Hui Minority Research Society” üyesidir. 2011’de Fatih Üniversitesi Yayınları’ndan Identity and Struggles: the Hui Minority in Modern China adlı bir kitabı çıkacak olan Wan Lei’nin Hui’lerle ilgili çeşitli akademik dergilerde yayımlanan makaleleri bulunuyor. Bu makalelerinden birisi de Dîvân: Disiplinlerarası Çalışmalar Dergisi’nin 2010/2 sayısında yayınlanan “Japonya’ya Karşı Savaşta Çinli Müslümanların ‘Orta Doğu İyi Niyet Heyeti’” başlıklı makalesi.
 
Sunum dili İngilizce olacaktır.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.