KAM PANELLER

25. Yılında Post-Sovyet Coğrafya: Siyaset, Ekonomi, Kültür

12 Kasım 2016 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

Kasım ayında Küresel Araştırmalar Merkezi’nde “25. Yılında Post-Sovyet Coğrafya: Siyaset, Ekonomi, Kültür” başlığıyla Sovyetler Birliği sonrasında bölge coğrafyasında yaşanan süreçleri konu alan bir panel düzenlenecek. Yrd. Doç. Dr. Vügar İmanbeyli, Doç. Dr. İlyas Kemaloğlu ve Dr. Sevinç Özcan Alkan’ın sunum yapacağı panel, 12 Kasım Cumartesi günü saat 17:30’de Zeyrek salonunda yer alacak.

Vügar İmanbeyli, hâlihazırda İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora yaptı.  Ali Merdan Topçubaşı (1865-1934),Azerbaycan-Osmanlı İlişkileri (1918), Avrasyacılık: Rusya’nın Kimlik Arayışı isimli kitap çalışmalarının yanı sıra Rusçadan yaptığı tercümeleri (A. Dugin, Rus Jeopolitiği: Avrasyacı Yaklaşım; N. Trubetskoy,Avrupa ve Beşeriyet) yayımlanmıştır.

İlyas Kemaloğlu, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak bulunmaktadır. Doktora derecesini Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nden alan Kemaloğlu, çeşitli düşünce kuruluşlarında Avrasya siyasetiyle ilgili çalışmalarda bulunmuştur. Rusya tarihi, Türk-Rus münasebetleri ve günümüz Avrasya coğrafyası gibi alanlarla ilgilenen Kemaloğlu’nun, bu alanlarda çok sayıda telif eseri mevcuttur.

Sevinç Alkan Özcan,1999’da Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2002’de aynı bölümden “A New Minority in the Post-Soviet Space: Russians in Kazakhstan, Ukraine and the Baltic States” başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. Bu çalışması Bir Sovyet Mirası: Rus Azınlıklar (Küre Yayınları, 2005) adıyla kitaplaştı. 2005-2006 yıllarında Oxford Center for Islamic Studies’de misafir araştırmacı olarak bulundu. 2007-2009 yıllarında İslam Konferansı Örgütü’ne bağlı İslam Konferansı Gençlik Forumu’nda eğitim ve medya koordinatörü olarak çalıştı. 2010’da Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda “Komünizm Sonrası Polonya ve Rusya’da Din ve Devlet İlişkileri: Sekülerleşmenin Sınırları” başlıklı tezi ile doktor unvanı aldı. 2009-2011 yılları arasında Bilim ve Sanat Vakfı Küresel Araştırmalar Merkezi koordinatörü olarak çalıştı. Halen Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde din ve siyaset üzerine dersler vermektedir. 

Bilim ve Sanat Vakfı (Foundation for Sciences and Arts)

Küresel Araştırmalar Merkezi (Centre for Global Studies)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: +90 212 528 22 22 / 801-802
Faks: +90 212 513 32 20
E-Posta: kam@bisav.org.tr  

http://www.facebook.com/bsv.kam

https://twitter.com/BSVKAM    

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.