SAM PANELLER

Vefatının 20.Yılında Ramazan Dikmen

22 Nisan 2017 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi, 22 Nisan 2017 tarihinde “Vefatının 20. Yılında Ramazan Dikmen” başlıklı bir panel düzenliyor.

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Nisan ayında, vefatının 20. yılında Ramazan Dikmen’i anıyor. 5 Şubat 1956'da Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Karyağmaz köyünde dünyaya gelen Dikmen, köyünde aldığı ilköğrenim ve hafızlık eğitiminin ardından ortaöğrenimini Dursunbey’de, lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Okulu’nda tamamladı. 1977'de girdiği Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. 1983'te Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda Müfettiş Yardımcısı olarak işe başladığı iş hayatı 1988’de Fransızca mütercimi olarak girdiği Devlet Planlama Teşkilatı’nda ve eğitim-araştırma göreviyle gittiği Brüksel’de devam etti.

10 Nisan 1997 tarihinde karaciğer kanseri nedeniyle aramızdan ayrılan yazarın Akşam gazetesi, Aylık Dergi, Mavera, Selam, Yönelişler ve Hasan Aycın, Ahmet Şirin, Ömer Lekesiz ve Yusuf Ziya Cömert birlikte çıkardığı Kayıtlar (1990-1995) adlı dergilerde yayımlanmış çeşitli hikâye, deneme ve eleştiri yazıları bulunuyor. İz Yayınları tarafından 1996’da basılan ilk hikâye kitabı Kıyıya Vuranlar ile Türkiye Yazarlar Birliği 1997 Hikaye Ödülü’nü alan yazarın Afife Ablanın İncileri ve Muhayyer adlı hikâye kitapları ise Hece Dergisi Yayınları’nca kitaplaştırıldı. Yazarın ayrıca Tükenerek Çoğalmak (2004) adlı anı-deneme-günlük ve mektuplarının derlendiği bir kitabı ile J. K. Galbraith’den çeviri kitapları bulunmaktadır.

22 Nisan 2017 tarihinde, Zeyrek Salonu’nda düzenlenecek panelde 41 yaşında aramızdan ayrılan yazarın hayatı, eserleri ve sanatı hakkında konuşulacak. 16.30’da başlayacak panelin moderatörlüğü Cemal Şakar tarafından yürütülecek, Yusuf Ziya Cömert, H. Hale Sert ve Aykut Ertuğrul ise konuşmacılar arasında yer alıyor.

 

VEFATININ 20. YILINDA  RAMAZAN DİKMEN

PANELİ

22 Nisan 2017 16.30-18.30

MODERATÖR

CEMAL ŞAKAR

PANELİSTLER

AYKUT ERTUĞRUL

HAVVA HALE SERT

YUSUF ZİYA CÖMERT

 

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.