SAM PANELLER

Ahmet Uluçay Sineması

6 Mart 2010 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

Adı her ne kadar 2004 yılında çektiği Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi ile daha fazla duyulsa da özgün sinema tecrübesi ile Ahmet Uluçay, sinema çevrelerinde daha öncesinde çektiği kısa filmleriyle* tanınmaktadır. Çekeceği uzun metraj filmlerinin bir anlamda eskizlerini yapmış olmasının yanında, kısa film çekmesinin pratik bir nedeni de vardır: Uzun metrajı yapacak imkânlarının olmaması. Bu onun neden uzun süre kısa film ile ilgilendiğinin cevabıdır. Ancak içinde bulunduğu şartlar, onu farklı ve özgün anlatımlar ortaya çıkarmaktan alıkoymaz. Uluçay, kısa filmin kendine özgü bir anlatımı ve dili olduğu gerçeğini daha ilk filmlerinde yakalar.

Hayal Perdesi Sinema Dergisi tarafından düzenlenen bu toplantıda Ahmet Uluçay ve sinemasıyla yakinen ilişki kuran İhsan Kabil, Salih Pulcu ve Yeşim Ustaoğlu'yla birlikte  Uluçay’ın kısa filmleri boyunca sinema ile kurduğu derunî ilişkisine ve dünyasına tanıklık edeceğiz.


 
“Ahmet Uluçay Sineması”
 
 

 

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.