SAM PANELLER

Panel: Sadeliğin Derinliğinde Ömer Lütfi Akad Sineması

24 Aralık 2011 Cumartesi Salon: VEFA SALONU

Panel: Sadeliğin Derinliğinde Ömer Lütfi Akad Sineması

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi geçtiğimiz aylarda vefat eden, Türk sinemasının kurucu yönetmenlerinden Ömer Lütfi Akad’la ilgili üç oturumlu bir panel düzenliyor.

Hayal Perdesi Sinema Dergisinin organize ettiği ve 24 Aralık 2011 tarihinde Bilim ve Sanat Vakfı Vefa Salonu'nda saat 13:30 - 16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek panel, Akad’ın “Anadolu Üçlemesi”nin son ayağı olan Diyet (1974) filminin gösterimiyle başlayacak. Film gösteriminden sonra panelin ilk oturumunda Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Vardar, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim görevlisi Prof. Sami Şekeroğlu ve Film Arası dergisinin yayın yönetmeni Suat Köçer yer alacak. İkinci oturumda Otobüs Yolcuları (1961) ve Karanlıkta Uyananlar (1964) gibi Türk sinemasının önemli filmlerine imza atan yönetmen Ertem Göreç ve başta Vesikalı Yarim (1968) olmak üzere Türk sinemasının pek çok klasiğinde pay sahibi olan senarist ve yönetmen Safa Önal, Akad’ı ve sinemasını anlatacak. Üçüncü oturumda ise Akad’ın sinema serüveninde önemli bir yeri olan, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Sezer Sezin ve Nilüfer Aydan'la birlikte Akad'ın pek çok filmde beraber çalıştığı Muzaffer Hiçdurmaz hazır bulunacak.

Panel: Sadeliğin Derinliğinde Ömer Lütfi Akad Sineması

24 Aralık 2011 Cumartesi

Vefa Salonu

Film Gösterimi

Saat 11:00

Diyet  / 90’

I. Oturum

Saat 13:30

Prof. Dr. Bülent Vardar (Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)  – Suat Köçer (Film Arası Dergisi Yayın Yönetmeni) – Prof. Sami Şekeroğlu (Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü Öğretim Görevlisi ) (Video Röportaj)

Moderatör: Barış Saydam

II. Oturum

Saat 15:00

Ertem Göreç (Yönetmen) – Safa Önal (Yönetmen ve Senarist)

Moderatör: Bülent Vardar

III. Oturum

Saat 16:30

Nilüfer Aydan (Oyuncu) – Sezer Sezin (Oyuncu)- Muzaffer Hiçdurmaz

Moderatör: Muzaffer Hiçdurmaz

Panel, herkese açıktır. 

Ömer Lütfi Akad

Türk sinemasının kurucu yönetmenlerinden Akad, Fransız Sainte Jeanne d'Arc Okulu, Galatasaray Lisesi, İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu Maliye Bölümü'nü bitirdi. Tiyatro ve sinema yazıları yazdı. Sema Film'de mali danışmanlık ve yapım yönetmenliği yaptı. 1947 yılında Seyfi Havaeri'nin Damga filminde yönetmenliğe başladı. 1948 yılında Vurun Kahpeye ile başladığı yönetmenliğini halk masalları uyarlamalarıyla sürdürdü, polisiye filmleriyle sinema dilini geliştirdi. Kendinden önceki sinemacılardan farklı olarak sinema tekniği ve diline yeni bir anlayış getirdi. Belgeseller çekti, senaryo yazarlığı yaptı. Işıkla Karanlık Arasında adlı biyografisini yazdı.


Bilim ve Sanat Vakfı

Sanat Araştırmaları Merkezi

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134 Vefa / İstanbul

Tel: +90 212 528 22 22 / 805-806

Faks: +90 212 513 32 20

E-Posta: sam@bisav.org.tr

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.