TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Ukudü Resmi’l-Müftî

Murteza Bedir

28 Kasım 2013 Perşembe 17:30 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak birincil kaynakların okunması/tartışılması düşüncesiyle düzenlediğimiz Tarih Okumaları başlıklı toplantılar serisinin 2013-2014 dönemini Osmanlı ulemasının yazdığı risalelere ayırıyoruz. Dinî gerekçeler ve ihtiyaçlara binaen ortaya çıkan bu metinleri, tarihi bağlamla irtibatları kurularak ya da tarihî meseleleri İslamî ilimler bağlamına oturtarak tartışmanın gerek metinlerin daha iyi anlaşılması gerekse daha sağlıklı bir tarihçiliğe zemin hazırlayacağı düşüncesi ile başladığımız serimizin ikinci toplantısında Murteza Bedir* hocamız ile İbn Abidin’in İslam hukuk usulü ve tarihi açısından önemli bir mevkiyi haiz olan, bilhassa Hanefî usul-i fıkhı açısından önem teşkil eden, bir müftünün hüküm verirken dikkat etmesi gereken hususları ifade eden Ukudü Resm’il-Müfti** adlı manzum risalesini tartışacağız. 

*Prof. Dr., İstanbul Üniversitesi,  İlahiyat Fakültesi Dekanı.

** Muhammed Emin b. Ömer b. Abdülazîz Dımaşki İbn Abidin, Ukudü Resmi’l-Müftî,

 

 

Bu programın, BSV Bülten'in 83. sayısı 96-98 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini okumak için tıklayınız...

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.