TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Ulema ve Toplum: Muhammed bin Hamza ve Risaleleri

Recep Cici

28 Aralık 2013 Cumartesi 15:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak birincil kaynakların okunması/tartışılması düşüncesiyle düzenlediğimiz Tarih Okumaları başlıklı toplantılar serisinin 2013-2014 sezonunu Osmanlı ulemasının muhtelif konularda yazdığı risalelere ayırıyoruz. Dinî gerekçeler ve ihtiyaçlara binaen ortaya çıkan bu metinleri, tarihi bağlamla irtibatları kurularak ya da tarihî meseleleri İslamî ilimler bağlamına oturtarak tartışmanın gerek metinlerin daha iyi anlaşılması gerekse daha sağlıklı bir tarihçiliğe zemin hazırlayacağı düşüncesi ile başladığımız bu serinin üçüncü oturumunda Recep Cici* hocamız ile kendisinin yayınladığı** Muhammed bin Hamza’nın risalelerinden bu program için seçilen bazıları üzerinden ulema ve toplum eksenli bir tartışma yürüteceğiz. (Söz konusu risalelerin mufassal özetlerini içeren metinleri tam@bisav.org.tr adresinden talep edebilirsiniz.)

*Prof. Dr., Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı, İslam Hukuku Anabilim Dalı.

** Recep Cici, Bir Osmanlı Fakihi Âlim Muhammed b. Hamza'nın Fıkıh Risâleleri, Emin Yayınları, 2006.

 

 

Bu programın, BSV Bülten'in 84. sayısı 87-89 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini okumak için tıklayınız…

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.