YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Anadolu’da Nevzuhur Bir Yabani

Hasanali Yıldırım

25 Ekim 2017 Çarşamba 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Sanat Araştırmaları Merkezi, Ekim ayında yeni bir konuşma dizisi başlatıyor. EdebiyatSinema başlıklı bu program dizisinde edebiyatın sinemayla etkileşimi masaya yatırılıyor. Edebiyat ve Sinema ilişkisinin temel alınacağı bu dizide, öncelikle belli başlı konular çerçevesinde, belirlenen isimler özelinde programlar düzenlenecektir. Düzenlenecek programlarda, konunun dünya çapında nasıl ele alındığı, ayrıca Türk sinemasına gelindiğinde durumun hangi boyutlarda seyrettiği incelenecektir. Türk sinemasına dair uyarlamaların tespit edilerek seçilen filmler üzerinden de konuya bakılması amaçlanmaktadır.

Dizinin ilk oturumunda Hasanali Yıldırım’ı* misafir ediyoruz. Hasanali Yıldırım’la, Ömer Kavur’un yönettiği Anayurt Oteli filmi üzerinden, sinemanın ve edebiyatın kendine özgü vasıflarından yola çıkılarak birbirinden çok farklı bu iki disiplinin arasındaki denge irdelenmeye çalışılacaktır.

*22 Ekim 1966'da Rize'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Bilim Tarihi okudu. Yayıncılık, metin yazarlığı ve sanat danışmanlığı uğraşlarından sonra gazeteciliğe geçti. 1992 yılından itibaren Yeni Şafak Gazetesi, Yarın, Gerçek Hayat, Anlayış, İslâm, Hece, Renkli, Sabah Ülkesi, Düşünen Şehir, Tohum ve Arka Kapak gibi birçok dergi ve gazetede şiirleri, hikâyeleri, edebiyat ve sanat üzerine yazıları, müzik ve sinema konulu değinileri yayımlandı. Haftalık haber-yorum dergisi Gerçek Hayat'ın kurucuları arasında yer aldı ve hâlen aynı dergide köşe yazarlığı yapmaktadır. Hâlihazırda Ne ki Ababeth adlı bir hikâye, Tersyüz isminde, birçok tanınmış kişinin yer aldığı bir portre kitabı bulunmaktadır.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.