TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Halkokondil ve Tarihi (1423-1490)

Aslıhan Akışık

25 Haziran 2007 Pazartesi 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

25 Haziran 2007 Pazartesi günü Tarih Okumaları programında Osmanlı Tarihinin Bizans kaynaklarını tartışmaya devam ediyoruz. Geçen ay Dukas’ın tarihini Abdulhamit Kırmızı’nın sunumu ile konuşup analiz etmiştik.

Bu ay da 1423-1490 yılları arasında yaşayan Halkokondil’i*, bu konuda doktora yapan Aslıhan Akışık** ile konuşacağız. 15. yüzyıl tarihyazımcısı denilebilecek Halkokondil, hem oryantalistler hem de bizantologlar için 15. yüzyıl tarihinin temel taşlarından biridir. Üzerinde konuşacağımız ve henüz Türkçe’ye tercümesi bulunmayan eser, hem Bizans’ın son 150 yılını hem de Osmanlılar’ın yükselişini farklı bir tarihçilik üslubu ile konu edinmektedir.
 

-------
* Historiarum Demonstrationes, ???. E. Darko, ?????????? 1922; Histoire des Turcs, trc. B.de Vigenere Bourbonnis, Paris 1620; Laonikos Chalkokondyles: A Translation and Commentary of the “Demonstrations of Histories” Books I-III, King College, Trc. NICOLOUDİS, N., 1992.
 
 ** Aslıhan Akışık, Harvard Üniversitesi, Ortadoğu Araştırmaları Bölümü (CMES) Doktora öğrencisi. Kendisi bu konu ile ilgili bir doktora tezi yazmaktadır.  

---------- 

NOT: Programın Bülten'deki değerlendirme yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:http://www.bisav.org.tr/yayinlar.aspx?menuID=3_3&module=makale&page=1&yayinid=20&yayintipid=3&makaleid=448

 

Bu program dizisi çerçevesinde yapılan sunumlar NOTLAR olarak yayınlanmıştır:

http://www.bisav.org.tr/merkez.aspx?module=yayinayrinti&yayintipid=5&menuID=10_9_2&merkezid=9&yayinid=33  

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.