TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Şehir Düştü / Bizanslı tarihçi Francis'den İstanbul Fethi / Yeorgios Francis

Mevlude Bakır

23 Temmuz 2007 Pazartesi 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

23 Temmmuz 2007 Pazartesi günü Tarih Okumaları programında Osmanlı Tarihinin Bizans kaynaklarını tartışmaya devam ediyoruz. Geçen ay 1423-1490 yılları arasında yaşayan Halkokondil’in tarihini Aslıhan Akışık’ın sunumu ile konuşup analiz etmiştik. Bu ay da Yeorgios Francis (Sphrantzes)’in, Şehir Düştü / Bizanslı tarihçi Francis'den İstanbul Fethi* adıyla Türkçeye tercüme edilen kitabını Mevlude Bakır** ile konuşacağız.
İmparator Konstantinos'un tüm yaşamı boyunca sarayda en yakın arkadaşı, müşaviri ve de silah arkadaşı olan Yeorgios Francis, Istanbul'un 1453'deki fethi gibi Dünya tarihini tamamen değiştiren, Orta Çağ'ın bitimini ve Yeni Çağ'ın ilk sayfasını açan bir olayın en dramatik safhasını, olayın baştan sonuna kadar birinci derecede görgü tanığı olarak kaleminden bizlere aktarmaktadır.

----------

* Yeorgios Francis; Şehir Düştü / Bizanslı tarihçi Francis'den İstanbul Fethi, Tercüme: Kriton Dinçmen, İstanbul: İletişim Yayınları, 1995, 4.baskı.

** Mevlüde Bakır, İTÜ, Sanat Tarihi Doktora öğrencisi; Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü yüksek lisans mezunu, Tezi: “Impact and consequences of earthquakes in Byzantine Constantinople and its vicinity, A.D.342-1454”, 2002.

--------

NOT: Programın Bülten'deki değerlendirme yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsinizhttp://www.bisav.org.tr/yayinlar.aspx?menuID=3_3&module=makale&page=1&yayinid=20&yayintipid=3&makaleid=448

Bu program dizisi çerçevesinde yapılan sunumlar NOTLAR olarak yayınlanmıştır:

http://www.bisav.org.tr/merkez.aspx?module=yayinayrinti&yayintipid=5&menuID=10_9_2&merkezid=9&yayinid=33 

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.