SAM PANELLER

Osmanlı'da Sinema

27 Nisan 2019 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi ile Türk Sineması Araştırmaları (TSA) bünyesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla yürütülen Belgelerle Osmanlı’da Sinema projesi kapsamında “Osmanlı’da Sinema” isimli panel düzenlenecektir.

 

OSMANLI’DA SİNEMA PANELİ

27 Nisan 2019 Cumartesi

Saat 14:00 – 17:00

Zeyrek Salonu

Oturum Başkanı: Peyami Çelikcan

Konuşmacılar

Nejdet Gök: “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Dini Sinema Anlayışı”

Fuat Uzkınay’ın 1914’te yönettiği San Stefano anıtının yıkılmasıyla ilgili ilk Osmanlı filminden bu yana dini, ulusal, tarihi ve kültürel duygular ve değerler ile iç içe sunulduğu görülmektedir. Cumhuriyet döneminden başlayarak yeni zihniyetler ve değerler de ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, Türk Sineması'nın anlayışındaki temel değişikliklerle karşı karşıyayız. 1923-1950 arasındaki dönemde de, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi ve tek parti döneminin baskın ideolojisi, tüm alanlarda olduğu gibi dini ve kültürel filmler anlamında da belirgin bir görünüme sahiptir. Bu sebeple Osmanlı döneminden günümüze değin dini temalarla veya dini filmlerle ilgili film anlayışımızı kendi içinde sınıflandırarak tartışmak gereklidir.

Özde Çeliktemel-Thomen: “Cepheden Filmler: Devlet, Sinema ve Propaganda”

Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında, Harbiye Nezareti tarafından görevlendirilen bir grup sinema öncüsünün filmlerini Osmanlı İmparatorluğu’nda sinemanın gelişimi bağlamında değerlendiren bu çalışma çeşitli cephe filmlerini devlet, sinema ve propaganda sarmalında incelemektedir. Yazılı ve sinematik arşiv kayıtlarından yola çıkan Cepheden Filmler, tarihsel metodolojiyle devletin propaganda amaçlı film kullanımını ve savaș yıllarındaki çeşitli uygulamalarını aydınlatacaktır.

Savaş Arslan: “Sinema Tarihinde Bir Sigmund Weinberg Muamması”

Kimdi tam olarak Sigmund Weinberg? Polonya kökenli bir Romanya vatandaşı mı? İstanbul'a görüntü ve ses teknolojilerindeki yeni ürünleri getiren bir dükkan sahibi mi? Sinemanın ilk yıllarında film gösterimleri yapan bir girişimci mi? İstanbul'daki ilk yerleşik sinema salonunu açan kişi mi? Sultan II. Abdülhamid ve Reşad'ın fotoğrafçısı ve sinematografı mı? İstanbul'da çekilen ilk filmlerin müsebbibi mi? Merkez Ordu Sinema Dairesi'nin kurucusu mu? Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerinde sinema tarihinin birçok dönüm noktasında adı geçen Sigmund Weinberg nerede doğmuş, nerede vefat etmişti? Weinberg'lerden başka kimler vardı ya da yoktu? Kimdi gerçekten bu Sigmund Weinberg?

 

 

 

 

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.