YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Network Toplumunda Kent

Vedia Derda Taşar

12 Ocak 2024 Cuma 21:00 Salon: ÇEVRİMİÇİ

Medeniyet Araştırmaları Merkezi yeni bir program serisine ev sahipliği yapıyor. ŞehirMekan Konuşmaları başlıklı serinin ilk oturumunda Vedia Derda Taşar ile Ne Kadar Yakın O Kadar Uzak başlıklı kitabı bağlamında "Network Toplumunda Kent" başlıklı bir söyleşi yapacağız. 

Taşar doktora tezine dayanarak hazırladığı kitabı şu şekilde takdim ediyor:  

"21. yüzyıl, enformasyon teknolojilerinin gelişimi odağında toplumsal yapının ve kentsel örgütlenmelerin dönüştüğü bir süreci işaret eder. Bu dönüşümün geleneksel algılarımızdaki zihinsel ve fiziksel yansımalarını yeni kentsel ve toplumsal bağlamlarda görebiliriz. Bireysel ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar verilerle donatılmış, kentsel mekân ve işlevler ise hız ve hareket süreçleri ile sarmalanmıştır. Dünya, sadece küresel bağlantılılıkla açıklanamayacak bir ilişki sistemini enformasyonel ve teknik bir dil ile kurmuş gibidir. Zaman ve mekândan bağımsız biçimde her yerde eşzamanlı olarak meydana gelen olaylar, yerelliklerimizi, kültürel süreçlerimizi ve sosyal bağlantılarımızı etkilemektedir.
 
Bu kitapta Network, kenti, kentsel örgütlenmeleri ve toplumsal yapıyı derinden etkileyen bir düşünme biçimi olarak görülür. Enformasyon teknolojilerinin kentsel örgütlenmeleri somutlaştırmaya imkân veren yapısı içerisinde kent, gördüğümüz fiziksel kabuğunun dışında, imajlar, haberler, sosyal ağlar gibi enformasyon dili ile kuşatılan ikinci bir altyapıyı barındırmaktadır. Bu alt yapı içerisinde yakınlıkların kurulumu da dönüşmekte, sosyal ve fiziksel birliktelikten, küresel bir uzaklık durumuna kadar pek çok örnekle yakınlık kurgulanabilmektedir. Bu bağlamda birey ve toplum arasındaki ilişkide, kültürel kodların inşasında, kentin mekânsal organizasyonunda ya da toplumsal kabul ve dışlanmada yakınlığın nasıl bir mesafe yarattığı sorusu gündeme gelir. Networkün kentsel pratiği, bu soru bağlamında çalışmaya ilham vermektedir."

Zoom üzerinden çevrimiçi yürütülecek program herkesin katılımına açıktır. Programın bağlantısı ve giriş bilgileri şu şekildedir:

https://us02web.zoom.us/j/86083082068?pwd=RFQvbDV4bGZuVjR6anFwZm42c1JZQT09

Meeting ID: 860 8308 2068
Passcode: 632413

 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.