MAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Eski Mahalle & Yeni Kullanıcılar: Çengelköy'de Muhafazakar Kadınlar için Üçüncü Mekan Üretimi

Tuba Doğan

4 Aralık 2021 Cumartesi 14:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

MAM Tezgahtakiler 4 Aralık Cumartesi günü Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde hazırladığı tezini dinlemek üzere Tuba Doğan'ı konuk ediyor. Doğan, Çengelköy'e odaklandığı tezinde muhafazakar kadınların üçüncü mekan üretimini tartışıyor.

"Bu çalışma, kent mekânında muhafazakâr kadınlar için kültürel ve dini atıflarla üretilen üçüncü mekanları konu edinmektedir. Çengelköy muhiti özellikle muhafazakâr kentli nüfusun rağbet ettiği emsal niteliğinde bir dinlenme alanı olması sebebiyle araştırma sahası olarak seçilmiştir. Çengelköy'deki belirli kamusal alanlara, özelde kafelere, muhafazakâr kadınların üçüncü mekânı olarak odaklanılmıştır. Bu tür mekanların talep eden ve talebe cevap verenler arasındaki karşılıklı etkileşim sonucunda nasıl üretildiklerini anlamak için katılımcı gözlem, yarı yapılandırılmış mülakat ve niteliksel medya içerik analizi yöntemlerine dönüşümlü bir şekilde başvurulmuştur."

 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.