YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Gelenek Tiyatromuz ve Karagöz

Ünver Oral

11 Mart 2017 Cumartesi 13:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Karagöz'ü Yeniden Düşünmek üst başlığıyla yeni bir program dizisine başlıyor.

Günümüzde kaybolan kültür mirasımız arasında yer alan Karagöz oyunu; yalnızca bir çocuk eğlencesi değil, Türk edebiyatı, musiki ve görsel sanatlardan unsurları içinde barındıran incelikli bir sanat ürünüdür. Karagöz sadece küçükleri eğlendirmez; tasavvuf, mizah, musiki zevki, bir arada yaşama bilinci gibi çok yönlü değerleri insanlara kazandırmayı amaç edinir.

Bu program dizisi ile Karagöz oyunu çok yönlü olarak ele alınacak ve her programda ustalarıyla veya alanda çalışan araştırmacılarla bu sanatın farklı veçheleri konuşulacak. Sadece bir çocuk eğlencesinden ibaret olmayan Karagöz’e dair birikimler üzerinde düşünülecek ve bu kültür mirasının yeniden canlandırılma imkânları araştırılacak.

Bu kapsamda program Mart ayında Karagöz ile ilgili çalışmalarıyla bilinen ve aynı zamanda  UNIMA (Dünya Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) Türkiye Milli Merkezi’nin kurucu üyesi olan Ünver Oral ile başlayacak.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.