YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

2000’ler Türkiye’sinde Mimarlık: Problemler ve İmkânlar

Ahmet Yılmaz, İbrahim Hakkı Yiğit

28 Ocak 2017 Cumartesi 14:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi,  Türkiye’de Sanatın Kuralları  program dizisinde farklı sanat dallarından konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Türkiye’de sanat alanının kurallarını belirginleştirmeyi, sanatsal üretimi sosyolojikleştirmeyi ve ne tür yeni gelişmeler yaşandığını anlamaya çalışmayı hedefleyen toplantı dizisi sekizinci oturumunda Türkiye’de mimarlığı tartışacak. Ahmet Yılmaz ve İbrahim Hakkı Yiğit’in konuşmacı olacağı programın başlığı 2000’ler Türkiye’sinde Mimarlık: Problemler ve İmkânlar.

Türkiye’de mimarlığın serencamı sosyolojik düzlemde yaşanan gelişmelerden bağımsız değildir. İmparatorluk birikimine sahip iken modernleşmenin tüm çelişki ve imkânlarını bir arada taşıyan toplumsal tecrübe, her alanda olduğu gibi mimarlıkta da etkisini gösterir. Cumhuriyet tarihi boyunca ortaya çıkan akımlar, bu dönüşümün neden olduğu ikircikli toplumsal dokunun reaksiyonlarıdır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda, aynı gerilimi hissetmek mümkündür. İdeolojik ve estetik kaygıların yanı sıra, sınıfsal çekişmeler de alanda üretim yapmayı etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Programda, bu çerçeve dâhilinde, günümüz Türkiye’sinde mimarlığın sorunları ve imkânları ele alınacak. 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.