SAM ATÖLYELER

Belgelerle Osmanlı'da Sinema

F. Samime İnceoğlu, Ayşe Yılmaz

23 Aralık 2016 Cuma

Bu atölye çalışması arşivin tozlu raflarında; bazen bir gazete ve derginin sayfalarında gizli kalmış erken dönem Türk sinemasına dair bilgi ve belgeleri gün yüzüne çıkarmayı; onları tespit, tasnif ve tahlil ederek başta araştırmacılar olmak üzere sinemaseverlerin ilgi ve bilgisine sunmayı hedeflemektedir.

Atölyede Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesi kapsamında tespit ve temin edilen, genel hatlarıyla içerik taraması yapılan, Osmanlı dönemine ait Temâşâ, Sinema Mecmuası, Ferah, Artistik Sine ve Sinema Postası gibi sinema konulu süreli yayınlar ve arşiv belgeleri üzerinden erken dönem Türk sinema tarihine ışık tutacak metinler latinize edilmekte, konu ile ilgili terminoloji ortaya çıkarılarak kelime ve kavram indeksi oluşturulmaktadır.

Atölyenin nihai amacı latinize edilen metinlerin künyelerinin TSA veri tabanına işlenmesi ve aynı zamanda içerik bilgilerinin yorumlanmasıyla bir yayın çalışması için gerekli hazırlıkları yürütmek; böylece Osmanlı coğrafyasının sinemaya ilişkin seyrinin tespitine zemin hazırlamaktır. Hâlihazırda bu minvalde çalışmakta olan atölyemiz Aralık ayı itibarıyla yeni katılımcılarla yoluna devam edecektir.  

F. Samime İnceoğlu ve Ayşe Yılmaz nezaretinde yürütülmekte olan atölye, ayda iki defa Cuma akşamları toplanmaktadır.

Yeni katılımcılardan beklenilen özellikler ise şunlardır:

1- Matbu düzeyinde Osmanlıca bilgisi

2- Toplantılara düzenli ve aktif katılım

3- Sinema ilgi ve bilgisi

Atölyeye katılabilmek için  20 Aralık 2016 Salı günü saat 18.00’e kadar online başvuru yapmak gerekmektedir.

BAŞVURU SÜRESİ DOLMUŞTUR.

Not: Başvuru sonuçları adaylara e-mail aracılığıyla duyurulacaktır. Yeni katılımcılar için ilk toplantı tarihi  23 Aralık 2016 Cuma günü, saat 17.30 olarak planlanmaktadır.

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.