SAM ATÖLYELER

Belgelerle Osmanlı'da Sinema

20 Şubat 2019 Çarşamba

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi ile Türk Sineması Araştırmaları (TSA) bünyesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşecek bu atölye çalışması, arşivin tozlu raflarında, bazen bir gazete ve derginin sayfalarında gizli kalmış erken dönem Türk sinemasına dair bilgi ve belgeleri gün yüzüne çıkarmayı; tespit, tasnif ve tahlil ederek başta araştırmacılar olmak üzere sinemaseverlerin ilgi ve bilgisine sunmayı hedeflemektedir.

Atölye, Osmanlı’da sinema alanında akademik çalışmalar ve araştırmalar yapmak isteyen fakat Osmanlıca bilmeyen kişilerin Osmanlı Türkçesi eğitimi almalarını, bu eğitim sonrasında sinema ile ilgili olan Osmanlıca arşiv belgelerini okuyup sinemaya dair araştırmalar yapmalarını amaçlamaktadır.

Belgelerle Osmanlı’da Sinema Atölyesi altı ay sürecek ve Osmanlıca Atölyesi ile Çeviri Atölyesi olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Osmanlıca Atölyesi haftada 4 saat ve iki ay, sinema metinlerinin çevirisinin yapılacağı atölye ise haftada bir gün ve üç ay devam edecek şekilde planlanmıştır. Atölye sonunda elde edilen dokuman kitaplaştırılarak yayımlanacaktır.  

Ayşe Yılmaz nezaretinde yürütülecek atölye kapsamında Osmanlıda sinema hakkında, döneme ışık tutacak akademisyen veya araştırmacıların anlatımlarıyla ve düzenlenecek panelle bilgi ile belgenin buluştuğu zengin bir içerik ortaya konması planlanmaktadır.

Sinemanın Osmanlı’daki serüvenini temâşâya ne dersiniz?

Atölye için katılımcılardan beklenilen özellikler ise şunlardır:

1- Toplantılara düzenli ve aktif katılım

2- Sinema ilgi ve bilgisi

Osmanlıca dersleri için katılımcılardan herhangi bir seviye talep edilmemektedir.

Bu çerçevede atölyeye katılmak isteyenlerin 15 Şubat 2019 saat 18.00’a kadar aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları e-mail ile bildirilecektir.

BAŞVURU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.