SAM ATÖLYELER

Belgelerle Osmanlı'da Sinema

F. Samime İnceoğlu, Ayşe Yılmaz

3 Kasım 2017 Cuma

Bu atölye çalışması, arşivin tozlu raflarında, bazen bir gazete ve derginin sayfalarında gizli kalmış erken dönem Türk sinemasına dair bilgi ve belgeleri gün yüzüne çıkarmayı; tespit, tasnif ve tahlil ederek başta araştırmacılar olmak üzere sinemaseverlerin ilgi ve bilgisine sunmayı hedeflemektedir.

Türk Sineması Araştırmaları (TSA) arşiv veritabanı projesi kapsamında yürütülen atölyede, Temâşâ, Sinema Mecmuası, Ferah, Artistik Cine ve Sinema Postası gibi sinema konulu Osmanlı dönemi süreli yayınları ile arşiv belgeleri üzerinden erken dönem Türk sinemasına ait metinler latinize edilerek, konu ile ilgili terminoloji ortaya çıkarılmakta, kelime ve kavram indeksi yapılmaktadır.

Ayrıca F. Samime İnceoğlu ve Ayşe Yılmaz nezaretinde yürütülecek olan atölye kapsamında her ay, Osmanlıda sinema hakkında, döneme ışık tutacak Barış Saydam, Ali Özuyar, Ayhan Ceylan, Canan Balan gibi akademisyen ve araştırmacıların anlatımlarıyla, bilgi ile belgenin buluştuğu zengin bir içerik ortaya konması planlanmaktadır.

 

Ayda iki defa Cuma akşamları toplanacak atölye için katılımcılardan beklenilen özellikler ise şunlardır:

1- Matbu düzeyinde Osmanlıca bilgisi

2- Toplantılara düzenli ve aktif katılım

3- Sinema ilgi ve bilgisi

Bu çerçevede atölyeye katılmak isteyenlerin 30 Ekim 2017 saat 18.00’a kadar aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Grubun toplantı tarihi, başvurusu kabul edilenlere e-mail ile ayrıca bildirilecektir.

 

BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR.

 

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.