SAM ATÖLYELER

Belgelerle Osmanlı'da Sinema

Ayşe Yılmaz

4 Mayıs 2019 Cumartesi

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi ile Türk Sineması Araştırmaları (TSA) bünyesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla yürütülen Belgelerle Osmanlı’da Sinema projesi arşivin tozlu raflarında, bazen bir gazete ve derginin sayfalarında gizli kalmış erken dönem Türk sinemasına dair bilgi ve belgeleri gün yüzüne çıkarmayı; tespit, tasnif ve tahlil ederek başta araştırmacılar olmak üzere sinemaseverlerin ilgi ve bilgisine sunmayı hedeflemektedir.

Belgelerle Osmanlı’da Sinema Atölyesi Osmanlıca eğitimi ve çeviri atölyesi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Atölyenin ilk kısmı, Osmanlı’da sinema alanında akademik çalışmalar ve araştırmalar yapmak isteyen fakat Osmanlıca bilmeyen kişilere yönelik iki aylık bir çalışma yürütülerek gerçekleştirildi.

Atölyenin ikinci kısmında çeviri atölyesi düzenlenecek ve bu atölyede Osmanlıca bilen katılımcılarla Osmanlı’da Sinemaya dair metinler çevrilecektir. 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü Bilim ve Sanat Vakfı’nda başlayacak olan çeviri atölyesi, dört ay sürecek ve her cumartesi yapılacaktır. Atölye sonunda elde edilen dokuman kitaplaştırılarak yayımlanacaktır.  

Ayşe Yılmaz nezaretinde yürütülecek atölye kapsamında Osmanlıda sinema hakkında, döneme ışık tutacak akademisyen veya araştırmacıların anlatımlarıyla ve düzenlenecek panelle bilgi ile belgenin buluştuğu zengin bir içerik ortaya konması planlanmaktadır.

Sinemanın Osmanlı’daki serüvenini temâşâya ne dersiniz?

Atölye katılmak isteyen kişilerin aşağıda yer alan linke tıklayarak formu doldurmaları ve 27 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 12.30’da Adnan Büyükdeniz Salonu’nda yapılacak olan Osmanlıca seviye tespit sınavına girmeleri gerekmektedir.

Bu çerçevede atölyeye katılmak isteyenlerin 25 Nisan 2019 saat 18.00’a kadar aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları e-mail ile bildirilecektir.

 BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR.

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.