YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Şairin Köşkü: Aşiyan

Beşir Ayvazoğlu

23 Mart 2019 Cumartesi 14:00 Salon: ZEYREK SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Aralık ayında başladığı “Toplum, Mekân, Estetik” başlıklı program serisine Mart ayında Beşir Ayvazoğlu ile devam ediyor. Osmanlı İstanbul’unda köşk ve konak hayatının modern Türk edebiyatındaki yansımalarına odaklanan serinin üçüncü oturumunda Tevfik Fikret ve Aşiyan Köşkü konu edinilecek. 

Aşiyan Köşkü, 1906 yılında Tevfik Fikret tarafından İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında yaptırılmıştır. Şairin bizzat tasarladığı yapı Farsça “kuş yuvası” anlamına gelen “aşiyan” kelimesiyle isimlendirilmiştir. Hayatının son dokuz yılını (1906-1915) bu evde geçiren Tevfik Fikret’in vefatıyla köşk eşi Nazime Hanım’a kalmıştır. 1940 yılında, dönemin belediye başkanı Lütfi Kırdar tarafından satın alınarak Tevfik Fikret ve arkadaşlarının eşyalarının sergilendiği bir müze haline getirilmiş, şairin mezarı da Eyüp’ten buraya taşınmıştır. Yapı, bugün “Aşiyan Müzesi” adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak hizmet vermektedir. 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.