YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Arada Bir Ev: Çoker Evi

Ali Derya Dostoğlu

19 Ekim 2019 Cumartesi 14:00 Salon: ZEYREK SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi ile Şehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi iş birliğiyle, Ev ve Mimari isimli program dizisi on dördüncü oturumuyla devam ediyor. Celâleddin Çelik ve Halil İbrahim Düzenli moderatörlüğünde gerçekleştirilen program dizisinin Ekim ayı konuğu mimar Ali Derya Dostoğlu olacak. Programda, Dostoğlu’ndan “Arada Bir Ev: Çoker Evi” isimli sunumunu dinleyeceğiz.

Sanayi ile uğraşan, bir yandan da fotoğraf, seramik gibi merakları olan “kentli” bir aile için tasarlanmış olan Çoker Evi, Çanakkale Ayvacık’a bağlı Söğütlü Köyü’nde konumlanıyor. Evin mimarisinde önemli bir belirleyici unsuru ise “arada olma” hali oluşturuyor.

Ev ile bahçeyi bütünüyle saran, yüksekliği konuma göre değişiklik gösteren bir taş duvar, ev ile köy arasındaki “çeperi” oluşturuyor. Ev ile bahçe arasındaki iç-dış mekan ilişkisi ise, bu taştan çerçevenin içine oturarak iki kısım arasında geçirgen bir “sınır” olarak çalışan*, tuğla ve cam cephe aracılığıyla kuruluyor. Geçirimsiz bir çeper içine yerleşmiş, geçirgen bir sınır… Sınırlar ve kenarlar üzerinden tariflenen, köy ile kent arasında, iç ile dış arasında, kışlık ile yazlık arasında bir ev…

*Metindeki “sınır” (border) ve “çeper” (boundary) kavramları, Richard Sennett’ın “The Public Realm” isimli makalesine referansla kullanılmıştır.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.