YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Ev Üzerine Bir Triloji: Bademli - Hacımercan - Yedievler

Atilla Yücel

23 Aralık 2017 Cumartesi 14:00 Salon: ZEYREK SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi, Ev ve Mimari isimli bir program dizisine ikinci oturumuyla devam ediyor.  Celâleddin Çelik ve Halil İbrahim Düzenli moderatörlüğünde gerçekleştirilen program dizisinin Aralık ayı konuğu mimar Atilla Yücel olacak.  Yücel, programda tasarımlarını yaptığı Bademli - Hacımercan - Yedievler’den bahsedecek.

Arredamento Mimarlık’ta yayınlanan “İki Proje: Ürgüp, Sapanca… Yer-el(lik) ve Ötesi” başlıklı proje tanıtım metninin sonunda Atilla Yücel şöyle diyor:

“Her iki projeyi de -ama özellikle ikincisini- üreten mimari tasarım hafızası, tarihsel ve yerel arketiplerin ötesinde, aynı soruları daha önce sormuş bulunan birçok ustanın deneyimleri ile kaçınılmaz olarak yüklüydü. Bizden Turgut Cansever, onun da arkasında Aldo van Eyck, Jörn Uzon, Louis Kahn, Le Corbusier aklımızdan, gönlümüzden ve gözümüzün önünden geçen isimler ve resimler sundular ve bu etkileşim hem kaçınılmaz, hem çok güzel, ama hem de -başta sözünü ettiğim anlamda- hiçbir “ekol etiketi” değeri içermeyen bir ders demekti… Ve bu tek seanslık bir dersti.”1

Sapanca Yedievler proje tanıtım metninde şöyle deniyor: “Sapanca Gölü’ne yakın konumdaki bir yamaçtan bakan yedi adet evin, farklı ihtiyaçları, farklı kullanıcıları, oturdukları arazi parçasının farklı konumunu ifade edecek şekilde farklılaşması önemsendi. Ortak biçimlenme ve yapısal çözüm ilkelerini paylaşan dört ayrı plan tipi kullanıldı. Yeni ve endüstriyel yapı malzemeleri ve bileşenleri kullanılmasına rağmen evlerin farklı tipolojik kimliklerinin, düz, eğimli ya da eğik çatı örtülerinin araziyle ve birbiriyle kurdukları ilişkilerin onlara yeni bir yerel kişilik de kazandırması amaçlandı.”2

Projeler ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız: Bademli (1989),  Hacımercan (1993), Yedievler (2002)

 

[1] Atilla Yücel “İki Proje: Ürgüp, Sapanca… Yerel(lik) ve Ötesi, Arredamento Mimarlık, No: 105, Boyut, 1998, İstanbul, s. 98.
[2] http://mars-architects.com/tr/proje/3075/Sapanca-Yedievler

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.