YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Amerikan ve Türk Sinemalarındaki Ödüllü Roman Uyarlamalarına Genel Bir Bakış

Zeynep Çetin Erus

29 Mart 2018 Perşembe 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Sanat Araştırmaları Merkezi, EdebiyatSinema başlıklı program dizisine devam ediyor. Mart ayında yapılacak olan oturumda, edebiyatın sinemayla etkileşimi ele alınacak.

Dizinin altıncı oturumunda Zeynep Çetin Erus’u* misafir ediyoruz. Erus konuşmasında, uyarlamanın tanımı, kapsamı ve türlerinden bahsettikten sonra hem Amerika hem Türkiye sinemasındaki uyarlamaların yani temelde romanlardan yapılan uyarlama filmlerin kısa bir tarihçesini sunacak. Dünyanın en gelişkin sinema endüstrisine sahip olan Amerika’da ve böyle bir endüstriye sahip olamayan ülkemizde/Türkiye’de sektörün uyarlamalara bakışlarındaki benzerlik ve farklılıklar; uyarlama yapma nedenleri, uyarlama yapılacak metinlerin seçilme süreçleri ve hedef kitle ile kaynak olarak alınan metne/romana nasıl yaklaşıldığı üzerinden ortaya koymaya çalışacak.

 

* Zeynep Çetin Erus, 1966’da Milas’ta doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan 1990 yılında mezun olup, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo-TV ve Sinema Anabilim dalından 1999 yılında “Bir Anlatı Formu Olan Romanın Sinemaya Uyarlanması” isimli teziyle doktora derecesini aldı. 2001 yılında TÜBA Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile Northwestern Üniversitesi’ne gitti. 2001 yılından bu yana Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema bölümünde profesör olarak görev yapmakta olan Zeynep Çetin ERUS, lisans ve lisansüstü düzeyde “Sinemanın Toplumsal Tarihi”, “Sinema ve Edebiyat” ve “Üçüncü Dünya Sineması” gibi dersler vermektedir.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.