SAYI 78 YIL: 2012

29 Haziran 2012 Cuma

Bilim ve Sanat Vakfı’nın Ocak-Nisan 2011’de düzenlediği faaliyetleri kapsayan BSV Bülten’in 78. sayısı ile karşınızdayız.

2012 Bahar Seminerleri’ni de geride bıraktığımız bu dönemde öne çıkan başlıklar şunlardır: Küresel Araştırmalar Merkezi (KAM), Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MAM) ve Sanat Araştırmaları Merkezi (SAM) birer panel düzenledi: “İşgalin 9. Yıldönümünde Irak”, “Medeniyetleri Karşılaştırmak: George Makdisi Örneği” ve “Korku ve Yakarışın Menzilleri: Zarifoğlu Sanatının İmkânları”.

MAM’ın bu dönemde başlattığı iki okuma grubu ve bir toplantı dizisi var: “Mukaddime Okuma Grubu”, “Nurettin Topçu Okuma Grubu” ve “Felsefî Açıdan Tabakât Literatürü”. SAM’ın da “Kötülük Felsefeleri: Romanlar ve Filmler Ekseninde Günah Kavramı” başlıklı yeni bir atölye başlattı. Türkiye Araştırmaları Merkezi (TAM) de iki yeni atölye ile çalışmalarına devam ediyor: “Şehir Çalışmaları Atölyesi” ve “Tarih Atölyesi”.

Bu programlar haricinde Yuvarlak Masa Toplantıları da devam etti. Yuvarlak Masa Toplantıları ile KAM, MAM ve SAM’ın düzenlediği panellere dair ayrıntıları ilgili merkezlere ayrılan sayfalarda bulabilirsiniz.

Mecmua sayfalarında merhum Seyfettin Mani-
salıgil’in daha önce yayımlanmamış “2000’lere Doğru Türkiye’nin Kültür Politikası Üzerine Bazı Düşünceler” başlıklı yazısına yer verdik.

Mola sayfalarımızdaki şiirleri de SAM’ın düzenlediği panel vesilesiyle Cahit Zarifoğlu’na ayırdık; seçki Dr. Turgay Şafak tarafından yapıldı.

25-30 Haziran tarihleri arasında “Muhafazakârlık” temasıyla gerçekleştirilecek 2012 Yaz Progra-
mı’nın faydalı olması ve verimli geçmesi dileğiyle…

Hayırda kalın!

KÜRESEL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

MEDENİYET ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

SANAT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.