YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Atölyeden Kayıt Dışı Notlar

Ahmet Albayrak

26 Aralık 2015 Cumartesi 14:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Türkiye’de Sanatın Kuralları üst başlığıyla yeni bir program dizisine başlıyor. Sanat nedir? Sanatçı kime denir? Sanatın alıcısı kimdir? Sanat eserinin değerini kim belirler? Sanat eserinin değeri neden ve nasıl değişir? Bazı eserleri önemli, bazılarını sıradan ve basit yapan kriterler nelerdir? Bu sorular Türkiye bağlamında henüz yeterince tartışılmadı. Sanat alanında yaşanan çekişmeler, sosyal ve politik konjonktürün sanatın yapısı ve gelişimi üzerindeki etkisi, herkesçe bilinen “gizli” normları hâlâ ifşa edilmeyi bekliyor. Bu motivasyonla sanat alanının kurallarını belirginleştirmek, sanatsal üretimi sosyolojikleştirmek ve ne tür yeni gelişmeler yaşandığını anlamaya çalışmayı hedefleyen toplantı dizisi Aralık ayında Ahmet Albayrak* ile başlayacak.

Bugüne kadar edebiyat ve sinema odaklarıyla sınırlandırılan ya da kültür sosyolojisi başlığı altında ucu açık anlatıların gölgesinde kalan konunun sanat sosyolojisi bağlamında ele alınacağı serinin ilk programında Albayrak çağdaş sanat, akademisyenlik ve sanat eğitimi, resim yapmak, sanat ortamında bulunabilmenin koşulları, Anadolu’da sanat üretmek, sanattan para kazanmak, Paris’ten Kayseri’ye ve İstanbul’dan Kayseri’ye yer değiştirmek, yerel/özel/tüzel/kamusal kurumlarla/yönetimlerle ilişki kurmak, bu süreçlerde yaşanan zorluklar, kolaylıklar, krizler üzerine birçoğu atölye günlüğüne tutulan 10 yıllık kişisel deneyim notlarını paylaşacak.

 

* Doç. Dr., Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.