YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Platon Düşüncesinde Mimesis Eleştirisi

Oğuz Haşlakoğlu

18 Mayıs 2017 Perşembe 17:30 Salon: ZEYREK SALONU

Zeynep Gökgöz moderatörlüğünde gerçekleştirilen Sanat ve Felsefe İhtisas Seminerleri isimli program dizisinin ikinci konuğu Oğuz Haşlakoğlu* olacak. Haşlakoğlu, bu seminer dizisinde, Platon düşüncesinde mimesis eleştirisini temel alarak, konuyla ilişkileri ekseninde özellikle Kant, Hegel ve Adorno’da mimesis kavramının estetik bağlamdaki yerine değinecek.

Platon’un ‘mimesis’ eleştirisi aslında sadece sanata alanıyla sınırlandırılamayacak çok boyutlu bir okuma ve herşeyden önce kendi düşüncesinin bir bütün olarak ele alınmasını gerektirir. Platon’da ‘episteme’ (bilgi) doğrudan bir meydana getirme faaliyeti olarak ‘tekhnê’ye bağlanan yanıyla ‘philosophia’ başta olmak üzere Platon düşüncesinin yöntemsel yaklaşımı olan diyalektiği ‘saklı olanın açılması olarak hakikat’ (alethêia) bağlamında tanımlar. Bu seminer, Platon düşüncesinde ‘dialektikê methodos’un açılarak mimesis eleştirisinin hakikatle olan bağının araştırılmasına yönelik olacaktır. Bu anlamda, Platon'un sanata bakışı çerçevesinde sanat-toplum, sanat-hakikat ilişkileri ortaya konulmaya çalışılacak, konuyla ilişkileri bağlamında özellikle Kant, Hegel ve Adorno’da mimesis kavramının estetik bağlamdaki yerine değinilecektir.

11, 18, 25 Mayıs 2017 Perşembe günleri 17.30-19.30 saatleri arasında Zeyrek Salonu’nda düzenlenecek olan  ihtisas semineri, ilgili herkesin katılımına açıktır. Katılmak isteyenlerin 10 Mayıs 2017 günü 19.00’a kadar web sitemizde yer alan kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kayıt için TIKLAYINIZ.

*İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.