YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

19. Yüzyıldan Günümüze: Romantizm, Melankoli ve Siyaset

Ömer Behiç Albayrak

22 Aralık 2018 Cumartesi 13:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Zeynep Gökgöz moderatörlüğünde gerçekleştirilen Sanat ve Felsefe İhtisas Seminerleri isimli program dizisinin dördüncü konuğu Ömer Behiç Albayrak* olacak. Albayrak, programda "19. Yüzyıldan Günümüze: Romantizm, Melankoli ve Siyaset" konusunu ele alacaktır.

19. yüzyıl Avrupa’da modernliğin felsefede hem zirveye çıktığı hem de kendine dönüp bakmaya başladığı bir dönemdir. Bu yüzyılın etkileri bakımından en önemli edebi ve felsefi akımlarından olan Alman Romantizmi, önemli ressamları ve manzara resimleriyle de tarihe geçmiştir. Bu resimlerde öne çıkan konu yüceltilmiş bir doğa ve etkileyici manzaralar olsa da, dönemin ruh hali ile birlikte değerlendirildiğinde çok geniş felsefi ve siyasi içerimlere sahip oldukları da görülür. Bu içerimlerin ve tarihteki sonuçlarının yansıması ve eleştirisini çağdaş resimde de görürüz. Üç haftalık seminer dizisinde önce Avrupa’da modernliğin gelişme sürecin, ardından Alman Romantik manzara resmini ve son olarak da Anselm Kiefer’in resimleri üzerinden tüm bu malzemeyi felsefi, psikolojik ve siyasi bağlamında değerlendireceğiz.

Bu seminer, ilgili herkesin katılımına açıktır. Katılmak isteyenlerin 19 Aralık 2018 Çarşamba günü 18.00’a kadar web sitemizde yer alan kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kayıt için TIKLAYINIZ.

Seminer 22-29 Aralık 2018 ve 5 Ocak 2019 Cumartesi tarihlerinde saat 13.00-15.00 saatleri arasında Şakir Kocabaş Salonu’nda yapılacaktır.

*29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.